5 domowych sposobów na biegunkę – zestawienie

Biegunka to częste oddawanie płynnego stolca. Może trwać przez kilka godzin, a w skrajnych przypadkach nawet do kilku dni. Najczęściej jest ona konsekwencją zatrucia pokarmowego, choć może być również wywołana przez zakażenie wirusowe, bądź bakteryjne. Zdarza się także, choć rzadko, że tytułowa dolegliwość spowodowana jest efektem niepożądanego działania leków. Zanim jednak skorzystamy ze środków farmakologicznych, warto uprzednio spróbować metod domowych, a tych jest co najmniej kilka. W dzisiejszym artykule prezentujemy 5 naszym zdaniem najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się biegunki. Zapraszamy do lektury!

Metoda 1 – Czekolada jest dobra na wszystko!

Z pewnością jest to jedna z najprzyjemniejszych metod na wyzbycie się tytułowej dolegliwości. Ziarna kakaowca zawarte w czekoladzie jest cennym źródłem związków polifenolowych – w tym garbnikowych, które działają w sposób zapierający. Duża zawartość tłuszczów i cukru również przyczynia się do braku stymulacji jelit do pracy podobnie jak brak błonnika w składzie.

Metoda 2 – Jagody nie tylko w postaci smakołyków

W jagodach podobnie jak w ziarnach kakaowca znajduje się spora ilość związków garbnikowych, które spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Smaczne owoce można zatem spożywać na surowo, bądź w wariancie zasuszonym, choć specjaliści podkreślają, że w walce z biegunką najskuteczniejszą formą pozostaje przygotowanie naturalnego naparu ze suszonych – obowiązkowo czarnych jagód.

Metoda 3 – Ziołolecznictwo, czyli kompleksowe rozwiązania

Wiele ziół ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Szeroka ich gama reguluje pracę jelit oraz działa rozkurczowo i relaksująco. Dodatkowo zioła walnie przyczyniają się do złagodzenia bólu towarzyszącego procesowi laksacji. Pośród tych najskuteczniejszych w walce z biegunką należy wymienić pierwiosnek lekarski, rumianek, korzeń lukrecji, koniczynę polną oraz piołun. Każdy z rodzajów ziół przyniesie oczekiwane efekty pod warunkiem, że będzie w postaci naparu.

butelka

Metoda 4 – Diosmektyk znany pod nazwą naturalnej glinki

Znany pod nazwą naturalnej glinki, które szerokie zastosowanie znajduje w dziedzinie kosmetologii. Okazuje się, że diosmektyk może być także wartościowy w walce z uciążliwą biegunką, a wszystko ze względu na właściwości wiążące bakterie oraz wirusy. Co prawda naturalna glinka nie wpływa na przyspieszenie motoryki jelit, ale z pewnością przyczynia się do ochrony naturalnego śluzu błony, które jelita same wytwarzają.

Metoda 5 – Aronia jakiej jeszcze nie poznaliście

Jeśli ktoś uwielbia owoce, ale niekoniecznie pod postacią naparów, a biegunka wciąż mu doskwiera, wówczas warto skorzystać z alternatywy w postaci świeżych owoców aronii. To właśnie tytułowy owoc, jak żaden inny cechuje się właściwościami zapierającymi, dlatego warto stosować aronie właśnie w momencie trwania tytułowej dolegliwości. Eksperci zalecają dawkę w postaci jednej szklanki świeżego soku z aronii dziennie.

Więcej preparatów można znaleźć tutaj: https://www.allecco.pl/biegunka.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *