Wskazówki dla początkujących – w jaki sposób dobrać odpowiednie buty do biegania?

Zapadła decyzja – chcesz zacząć biegać. Mało tego, masz na tyle determinacji, że nie przeszkadza Ci nawet najgorsza i najbardziej odstraszająca aura za oknem. Świetnie, to dobry znak. Masz nawet nowy zestaw ubrań, w razie gdyby jednak pogoda nagle załamała się w trakcie biegu. Przeżyjesz w najtrudniejszych warunkach. Doskonale. Została tylko kwestia zakupu butów. I tu zaczyna się problem. Myślisz prawdopodobnie, że nie ma większego znaczenia, ważne żeby but był sportowy i wygodny. Zapamiętaj – takie myślenie jest jednym z największych błędów u początkujących. I może bardzo szybko zniechęcić cię do biegania, bądź wykluczyć w ogóle taką możliwość. Wszystko przez wysokie ryzyko wystąpienia kontuzji. Poznaj najważniejsze zasady, z którymi z całkowitą pewnością łatwo i w pełni skutecznie dobierzesz dla siebie obuwie biegowe.

buty

Ważna jest pora zakupu

Nie chodzi wcale o promocje czy o to, że o jednej godzinie buty będą tańsze, o innej droższe. Absolutnie nie. Chodzi o dobro Twojej stopy. Od początku do końca. Kiedy więc jest najlepszy moment na to, by pójść do sklepu i wybrać obuwie? Pod koniec dnia. Wynika to z faktu, że w normalnych czynnościach, stopa w ciągu dnia męczy się. Jest to zupełnie naturalne. Robi się też mniej lub bardziej nabrzmiała, w zależności od tego jak intensywnie przebiegał Twój dzień. W każdym razie, podczas biegu stopa też będzie się zmieniać. Dlatego przymierzenie obuwia późnym popołudniem czy wieczorem, pozwoli na istotnie najlepsze dopasowanie konkretnych butów do stopy.

Trochę zapasu nie zaszkodzi

Chodzi o to, by duże palce obu stóp miały bardziej swobodne ruchy. Trzeba też pamiętać, ze kluczowe jest dobre trzymanie stopy, czyli przy maksymalnym przesunięciu stopy do przodu, nadal powinno być zapewnione najlepsze trzymanie pięty. To pozwala na uniknięcie kontuzji i komfortowe bieganie, bez jakichkolwiek stresów i zmartwień.

Skarpetki też mają znaczenie

Mierz obuwie w skarpetach, które są podobne do tych, w jakich planujesz biegać. Jeśli zmierzysz but w grubych, a potem będziesz biegać w cieńszych, raczej będzie się to wiązało ze zbyt dużymi „luzami”, co też niekoniecznie będzie komfortowe dla stopy i może powodować utraty stabilności.

Zadbaj o piętę

buty

Trzeba jej zapewnić doskonałą stabilizację. Chodzi nie tylko komfort biegu, ale też zapobieganie ryzyku kontuzjowania ścięgna piętowego – zwanego ścięgnem Achillesa, zaznacza podolog Dominika Teper z Foot-Med Kraków. Jeżeli będziesz ocierać piętę, powstać mogą niekomfortowe rany. Poza tym, wyściółka buta może relatywnie szybko ulec zniszczeniu. Tym samym, zapamiętaj o tym, by zawsze dbać o piętę w pierwszej kolejności.

Gdzie szukać pomocy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zakup butów do biegania, będzie udanie się do profesjonalnego sklepu z obuwiem dla biegaczy. Spokojnie – są tam buty dla każdego, nie tylko dla zawodowych sprinterów i czy przystosowanych do długich tras, półmaratończyków i maratończyków. Nawet jeśli będziesz na początek biegać dwa razy w tygodniu, i tak dobierzesz dla siebie idealnie spasowane obuwie. Ludzie, którzy pracują w takich sklepach, na pewno chętnie pomogą. Poza tym, odpowiedzą też na każde pytanie i pomogą w ułatwieniu zakupów. A tym samym, bieganie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Polecamy także sklep Albert Fresh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *