Wrastające paznokcie i kluczowa rola wczesnego rozpoznania

Paznokieć wrastający to syndrom nie tylko bolesny, ale także wstydliwy pod względem estetycznym. O ile z tym pierwszym możemy się rozprawić natychmiast poprzez błyskawiczne rozpoznanie oraz rzecz jasna interwencję specjalisty, o tyle kwestie wstydliwości mogą nam dokuczać jeszcze przez pewien czas. Domowe sposoby mogą nie przynieść oczekiwanych skutków, dlatego po zauważeniu niepokojących zmian zaleca się natychmiastową wizytę u podologa. Wyłącznie wczesne rozpoznanie dolegliwości oraz jej trafna diagnoza stanowi początek efektywnej walki z wrastającym paznokciem.

zdrowe-paznokcie-usuniecie-wrastajacych-paznokci

Niepokojące objawy

Wrastające paznokcie to jak wiemy ze wstępu problem bolesny, wstydliwy, uciążliwy i niestety – coraz popularniejszy. Badania statystyczne potwierdzają zwiększającą się liczbę osób cierpiących na tytułowy syndrom. W dużej mierze świadczy to o braku wystarczającej głośności oraz intensyfikacji w poruszaniu problemu pielęgnacji stóp wśród społeczeństwa. Statystyczny Kowalski interweniuje dopiero wtedy, gdy ból utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Stąd odezwa – Panie Kowalski! Wtedy jest już zbyt późno…
Zanim jednak zdecydujemy się na bicie w dzwony, warto objaśnić z medycznego punktu widzenia czym jest owa dolegliwość. A zatem wrastające paznokcie to stan w którym to płytka paznokcia nie rośnie w sposób regularny i właściwy uciekając najczęściej na boki. Tym samym wbija się ona w tkanki miękkie łożyska paznokciowego podrażniając je, co powoduje spory dyskomfort w postaci bólu. Ingerencja w strukturę tkanej najczęściej skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego, zaś w późniejszej perspektywie – ropienia. W skrajnych przypadkach zaniedbanie stanu zapalnego może doprowadzić do występowania ziarnin, czyli tak zwanego „dzikiego mięsa”.

Słów kilka o przyczynach

Wyróżniamy dwie podstawowe przyczyny tytułowego schorzenia. Pierwsza z nich to uwarunkowania genetyczne z którymi nie sposób walczyć poza możliwością ich ograniczania i minimalizowania. Drugą przyczyną jest z kolei noszenie źle wyprofilowanego obuwia i tu nasz wpływ na potencjalne nabycie dolegliwości ma znaczenie kolosalne. O poprawność tej kwestii zapytaliśmy eksperta – Włodzimierza Waryńskiego.

„Źle dopasowane obuwie to nie tylko przyczyna wrastania paznokcia, ale także wielu innych schorzeń na tle podologicznym. Obuwie musi być dopasowane do kształtu naszej stopy, ale musi być również wysokiej jakości. Cyrkulacja powietrza w tym przypadku także ma znaczenie. Wrastający paznokieć może być jeszcze efektem złego skracania paznokci. Nadwyręża to w sposób naturalny płytkę, co w sposób bezpośredni ingeruje w jego regularny porost. Konsekwencja to oczywiście rośnięcie na boki, a w dłuższej perspektywie wrastanie w tkanki…”

Bez względu na przyczyny powodujące proces wrastania paznokcia dwie kwestie pozostają niezmienne – profilaktyka związana ze zwiększaniem świadomości oraz kluczowa rola diagnozy, która pozwala zażegnać problemów na wczesnym etapie schorzenia.

Sprawdź firmę: Czas na herbatę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *