USG jamy brzusznej – na czym polega i jak przygotować się do badania?

USG brzucha jest badaniem, które należy wykonywać co najmniej co 2 lata. Jego celem jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz ewentualne wykrycie zmian powstałych w ich budowie. Dzięki temu badaniu możliwa jest obserwacja stanu wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, głównej tętnicy, macicy, prostaty i pęcherza. Jak powszechnie wiadomo, USG jest też najczęstszą i najbardziej szczegółową metodą, pozwalającą ocenić stan płodu u matek w ciąży. Kto powinien wykonywać USG, jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Wskazania do przeprowadzenia badania USG

Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej powinien wykonywać każdy z nas, co najmniej co 2 lata, mówi nam lekarz, który na co dzień wykonuje badania USG brzucha w Krakowie. Dzięki obserwacji narządów, często możliwe jest wykrycie chorób oraz ostrych stanów chorobowych. Istnieją jednak dolegliwości, które są główną podstawą do wykonania USG. Są to przede wszystkim:

 • Ostre, regularnie występujące bóle brzucha
 • Wyczuwalne guzy w jamie brzusznej
 • Częste wymioty, biegunka, problemy z trawieniem
 • Długo utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha
 • Krwawienie zaobserwowane w moczu lub kale
 • Krwawienie z drób rodnych
 • Znaczna utrata wagi ciała
 • Utrudnienia w wypróżnianiu się
 • Długotrwale utrzymująca się gorączka, której przyczyna nie jest znana
 • Urazy brzucha

Więcej informacji.

Jak przebiega USG jamy brzusznej?

Badanie USG jest metodą całkowicie bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną. Pacjent, u którego wykonywana jest obserwacja powinien znajdować się w pozycji leżącej (na plecach). Lekarz rozpoczyna proces od wysmarowania brzucha osoby badanej specjalnym żelem, który umożliwia szczegółowe określenie stanu wewnętrznych narządów. Podczas przeprowadzania USG, obraz jest widoczny na ekranie ULTRASONOGRAFU. Po ukończeniu badania, zazwyczaj następuje wydrukowanie zdjęcia, na którym mogą być widoczne powstałe zmiany. Czas trwania zazwyczaj nie przekracza 30 minut.

Jak przygotować się do USG brzucha?

 1. Pacjent, u którego zostanie wykonane badanie USG nie powinien spożywać pokarmów na 8 godzin przed wizytą u lekarza
 2. Jeśli badanie będzie przeprowadzone po południu, dozwolone jest spożycie niewielkiego, lekkostrawnego posiłku (na kilka godzin przed wizytą)
 3. Niedozwolone jest palenie wyrobów tytoniowych przed wykonaniem badania
 4. Osoby, które zmagają się ze wzdęciami, przed badaniem USG powinny zażyć odpowiedni środek likwidujący ten problem
 5. Przed badaniem pęcherza moczowego i narządów miednicy wskazane jest wypicie 1 litra wody niegazowanej (nie wolno oddawać moczu)
 6. Kilka dni przed badaniem USG należy unikać spożywania potraw ciężkostrawnych, które mogą powodować powstanie niewyraźnego obrazu na Ultrasonografie

USG brzucha w ciąży- Na czym polega i jakie są rodzaje badania?

Badanie USG u kobiety w ciąży umożliwia ocenę stanu płodu w brzuchu przyszłej matki. Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, trafiające do narządów wewnętrznych, które odbijają lub pochłaniają wiązkę. Dzięki temu procesowi możliwa jest zamiana odebranego sygnału w obraz widniejący na ekranie Ultrasonografu, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić płeć i wiek dziecka oraz regularnie obserwować rozwój płodu.

Klasyczne badanie USG, dające obraz dwuwymiarowy (2D) pozwala ustalić specjalistom stan budowy poszczególnych części ciała dziecka (ich wielkość, kształt), budowę narządów wewnętrznych oraz ilość powstałych wód płodowych.

Ostatnimi czasy odkryto innowacyjne aparaty Ultrasonograficzne, dające obraz trójwymiarowy 3D i 4D, dzięki którym przyszli rodzice mogą szczegółowo obejrzeć budowę swojego przyszłego dziecka oraz jego bieżące zachowania.

USG trójwymiarowe w ciąży

Unowocześnione sprzęty USG 3D umożliwiają trójwymiarowe odtworzenie obrazu rozwijającego się płodu i budowy wewnętrznej macicy. Dzięki tej metodzie badania można obserwować zewnętrzną przestrzeń ciała dziecka, a powstały obraz nie jest rozmyty i niewyraźny jak w przypadku tradycyjnego USG brzucha. Lekarz udostępnia przyszłym rodzicom płytę CD, na której widnieje czytelne zdjęcie przedstawiające całą sylwetkę malucha (szczegółowy kształt, wyraz twarzy).

USG 4D w ciąży

Miano największej rewolucji dla matek zyskało USG dające obraz 4D, które niewiele różni się od metody poprzedniej. Jednak taki rodzaj badania umożliwia obserwację bieżącego obrazu, przyjmującego postać filmu prosto z brzucha przyszłej rodzicielki. Dzięki tej metodzie rodzice mogą po raz pierwszy w życiu obejrzeć zachowanie swojego dziecka. Na powstałym obrazie widnieją jego ruchy i mimika twarzy.

Lekarze psychologowie z całego świata wyrażają pozytywne opinie dotyczące nowoczesnych badań USG brzucha w ciąży. Ich zdaniem, dzięki tym metodom już podczas ciąży więź rodziców z nienarodzonym dzieckiem zwiększa się kilkukrotnie niż we wcześniejszych latach, w których możliwe było wykonanie tylko badania tradycyjnego.

Sprawdź także produkty: Kremy do ciała Organicseries czy Kosmetyki BeautySpaExpert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *