Nie kupuj kota w worku, ale zawsze mądrze – o lekach

Wiadomym jest, że dzisiaj sprzedaż leków, szczególnie tych bez recepty, w naszym kraju notuje najwyższe statystyki na skalę Europy.

Nie wiedzieć czemu, zrobił się tu rynek, gdzie znajdziemy dzisiaj suplement na wszystko, włącznie z przypadłością nazywaną zespołem niespokojnych nóg. Można by tutaj godzinami rozwijać się i produkować na temat szeroko rozumianego placebo, ale gdy spojrzeć na to, z jaką chęcią ludzie faktycznie sięgają po leki przeciwbólowe i inne bez recepty, to trzeba tu wskazać na kilka ważnych rzeczy.

To, że nie przepisuje ich lekarz, nie zwalnia nas z obowiązku odpowiedzialnego ich przyjmowania. Przecież mnóstwo jest dzisiaj substancji aktywnych i pomocniczych, które po prostu mogą w przypadku niektórych organizmów, niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie niektórych organów i całych układów naszym ciele. Nie jest więc tajemnicą, że do leków trzeba podchodzić z głową. I tak na przykład, bardzo pomocne będzie czytanie dołączonych ulotek. Ktoś powie, że nie jest to odkrycie Ameryki, ale gdy przyjrzymy się jak wiele osób czyta na przykład tylko dawkowanie, skrzętnie omijając informacje o działaniach niepożądanych, no to taki stan rzeczy budzi trwogę i to bez dwóch zdań. A trzeba też zaznaczyć jeszcze inną rzecz, że dużo w kontekście leków robią reklamy, co do których nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest ich stanowczo za dużo.

W sieci, w telewizji, w radiu. Nie ma mowy o tym, by się opędzić od tego tematu. A jeżeli jesteśmy mocno bombardowanie reklamami leków, to też siłą rzeczy będzie się to wiązało z bardzo wieloma czynnikami, które potem popchną nas oczywiście do decyzji zakupowej. A potem nagle zacznie się okazywać, że jesteśmy skłonni sięgać po leki, które z pozoru nie są nam do niczego potrzebne. Na uspokojenie, na niedobory witamin, na zwiększenie zdolności koncentracyjnych. Tu trzeba rozgraniczyć – między lekami a suplementami jest taka różnica, że te drugie z zasady mogą być bezpieczniejsze, ponieważ czasem zdarza się, że nie zawierają żadnych aktywnych substancji, mogących w realny sposób mieć przełożenie na funkcjonowanie naszego organizmu. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem, nawet jeżeli chodzi o lek dostępny bez recepty. Gdy będziemy mieli pewność jak go przyjmować, mamy też większe prawdopodobieństwo, że faktycznie pomoże nam to w przezwyciężeniu różnych dolegliwości – w sposób nie zagrażający naszemu organizmowi.

Przy współpracy z aptekapomocna24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *