Artroskopia kolana – na czym polega?

Artroskopia jest coraz to popularniejszą i małoinwazyjną metodą leczenia stawów. Po wykonaniu zabiegu blizny są widoczne słabiej niż w sytuacji, gdy przeprowadzony został tradycyjny zabieg operacyjny. Dzięki leczeniu za pomocą artroskopu ryzyko wystąpienia infekcji znacznie się zmniejsza, obciążenie stawów nie jest tak wysokie jak w przypadku innych metod leczenia, a rekonwalescencja nie trwa długo.

Na czym polega artroskopia?

Zabieg za pomocą artroskopu trwa zazwyczaj od 45 minut do dwóch godzin i wykonuje się go w warunkach szpitalnych (operacyjnych), z zastosowaniem znieczulenia dolędźwiowego lub ogólnego. Dzięki tej metodzie możliwa jest chirurgiczna ocena wnętrza stawu kolanowego, barkowego, biodrowego czy skokowego, a także zaglądnięcie do wnętrza nadgarstka, łokcia i stawów ręki.

Artroskopia daje możliwość odnalezienia przyczyny objawów bólowych, zapalenia, obrzęku.

Leczenie

Jest kilka specjalistycznych placówek, gdzie można wykonać zabieg. Pod podanymi linkami znajduje się więcej informacji na temat przebiegu leczenia.

Jak przeprowadza się artroskopię kolana?

Zabieg przeprowadza się za pomocą urządzenia (artroskopu), który przyjmuje formę kamery w wysokiej rozdzielczości z własnym źródłem światła. Przebiega poprzez wykonanie dwóch nacięć w obrębie stawu oraz obserwację obrazu na monitorze przez lekarza chirurga. Podczas artroskopii możliwe jest naprawienie stanu upośledzonych obszarów, do czego wykorzystuje się narzędzia w miniaturowej wielkości.
W trakcie artroskopii można:

 • doszyć lub całkowicie usunąć uszkodzoną łąkotkę
 • wygładzić chrząstkę stawową
 • usunąć ciała ze stawu
 • zlikwidować przerost błony śluzowej
 • usunąć fałdy błony maziowej
 • zrekonstruować więzadło krzyżowe przednie
 • wypłukać staw kolanowy (wykonuje się w przypadku stanów zapalnych w kolanie)

Kiedy wykonywana jest artroskopia kolana?

Zabieg z zastosowaniem artroskopu przeprowadza się po wystąpieniu urazów stawu kolanowego (np. uszkodzenie łąkotek, więzadeł krzyżowych), w przypadku powstania przewlekłych dolegliwości (np. choroby chrząstki stawowej, wysięki stawu kolanowego), w celu wyleczenia stanów zapalnych kolana oraz usuwania wolnych ciał ze stawu.

Jakie badania należy wykonać przed wykonaniem artroskopii?

W większości przypadków pierwszym i jedynym badaniem przed przeprowadzeniem zabiegu artroskopem jest badanie kliniczne lekarza ortopedy. Jeśli lekarz posiada wątpliwości, w celach diagnostycznych wykonuje się:

 • rezonans magnetyczny
 • badanie ultrasonograficzne
 • badanie RTG (zdjęcia osiowe rzepek, tunelowe, przeglądowe i porównawcze)

Zalecenia po wykonaniu zabiegu

Po przeprowadzeniu artroskopii kolana (szczegóły) pacjent wraca do domu tego samego dnia lub dnia następnego. Nacięcia wykonane podczas leczenia nie powodują żadnych objawów bólowych, jednak w obrębie stawu może powstać obrzęk, który utrzymuje się nawet do kilku tygodni.

Istnieje możliwość zalecenia przez lekarza krótkotrwałego unieruchomienia stawu. Zazwyczaj ortopeda przedstawia pacjentowi zalecenia, które powinien stosować po wykonaniu zabiegu.

„Artroskopia obecnie jest metodą operacyjną, a nie tylko diagnostyczną. Pod kontrolą artroskopii można z osobnego punktowego dostępu zeszyć miejsce rozerwania lub w ostateczności kiedy uszkodzenie nie rokuje wygojenia usunąć niestabilny fragment łękotki. Stwierdzono, że ubytek łękotki znacznie przyśpiesza zwyrodnienie stawu, jednak szybciej postępuje zwyrodnienie jeśli uszkodzony fragment łękotki przemieszcza się między powierzchniami stawowymi (przeskakuje). Obecnie dysponujemy w Polsce takimi samymi możliwościami szycia łękotek jak w zachodniej Europie. Do szycia używa się implantów zakładanych wewnątrzstawowo, lub standardowych szwów zakładanych przy pomocy specjalnych instrumentów od zewnątrz do środka stawu, od wewnątrz na zewnątrz stawu lub również tylko wewnątrz stawu. „- pisze na swym blogu dr n. med. Bogdan Wziętek

Podsumowanie- zalety artroskopii

 • małoinwazyjna metoda
 • niewielkie nacięcia (nieduże blizny)
 • krótki czas pobytu w szpitalu (pacjent zazwyczaj wychodzi z placówki tego samego dnia)
 • szybki powrót do aktywności fizycznej
 • duża dokładność wykonywania leczenia (obraz oglądany przez chirurga na monitorze jest powiększony)
 • możliwość oceny pracy stawu w czasie ruchu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *