Czy warto jeść suszone owoce?

Owoce to jeden z podstawowych posiłków w naszej codziennej diecie. Z przyjemnością sięgają po nie zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Niestety niejednokrotnie w zimie brakuje sezonowych owoców na lokalnych straganach, a te dostępne w marketach nie zawsze są smaczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup suszonych owoców. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że suszone owoce mogą zastępować zarówno świeże owoce, jak i słodycze. Cechą, która odróżnia je od świeżych owoców, jest na pewno ich większa kaloryczność oraz słodszy smak. Niemniej jednak również one bogate są w cenne składniki mineralne oraz witaminy.

Krótka historia suszonych owoców i ich wykorzystanie dzisiaj

Suszone owoce (https://natur-sklep.pl/kategoria/owoce-i-warzywa/owoce-suszone/) mają długą i bogatą historię, mimo że wielu osobom wydaje się, że jest to wymysł naszych czasów. Okazuję się, że po raz pierwszy suszenie owoców miało miejsce około 4000 lat temu w Mezopotamii. Ówcześni mieszkańcy tamtejszych terenów poszukiwali sposobu na konserwację owoców i tak odkryto, że suszone owoce smakują wyśmienicie. Niewiele później proces suszenia owoców popularny był już w całej Europie. W tej chwili suszone owoce można kupić w niemal każdym sklepie, jednak ich jakość często odbiega od oczekiwanej. Dlatego też należy sprawdzić, czy owoce przypadkiem nie zostały poddane procesowi siarkowania, a także nie zostały spryskane olejem mineralnym.

Właściwości suszonych owoców

W suszonych owocach wyróżnić można wysoką zawartość minerałów (głównie wapnia, fosforu, potasu i żelaza), witamin (przede wszystkim witaminy A i B) oraz błonnika. Tak samo, jak świeże owoce, owoce suszone nie zawierają tłuszczu. Warto jednak mieć świadomość tego, że suszone owoce są znacznie bardziej kaloryczne, niż świeże owoce – jest to spowodowane utratą wodą. Mimo że ich kaloryczność jest wyższa, to doskonale dodają energii. Dlatego też często poleca się spożywać je zaraz po aktywności fizycznej. Warto mieć je ze sobą także wtedy, gdy idziemy w góry lub na wycieczkę, ponieważ są bardzo sycącą przekąską.

Oczywiście każdy suszony owoc ma nieco inne właściwości, dlatego warto wybierać te produkty, które są w szczególności potrzebne naszemu organizmowi. Do najpopularniejszych suszonych owoców zalicza się rodzynki, suszone śliwki, suszone figi, suszone daktyle oraz suszoną żurawinę. Niemniej jednak w sprzedaży dostępne są także inne suszone owoce. Jeśli chciałbyś spróbować suszonego mango, suszonej aronii lub suszonej papai, to już teraz musisz odwiedzić sklep internetowy www.natur-sklep.pl, gdzie znajdziesz wiele interesujących Cię produktów w doskonałych cenach. Odwiedź nasz bliźniaczy sklep:

https://super-zywnosc.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *